Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Jaterní testy 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Dobrý den,p.doktorko,
Hanča v nemocnici zůstat nemusela,nasadili se ty ATB,o žádných
kortikoidech profesor nemluvil,akorát podle výsledků tam nějaký zánět
prý je ,takže prý se to ATB přeléčí,je možné,že to opravdu bylo tím
zánětlivým bolákem,ale vyšetření na borélie jsou negativní.
Artritida se prý rozjet mohla,je na to prý období.
Takže s těma imunoglobulinama jsme na tom stejně jako minulý rok
na podzim,má zvýšené jak IgG,IgA,IgM, a to už je měla v létě v normě.
Jinak snad všechno má vpořádku,protože jiný negativní nález nenapsal
a stačí přijet až zase za 6 neděl.
Ještě jsem se zajímala o té vysoké dávky inzulínu,ještě minulý rok měla
bazály o hodně nižší a teď už jsme se na bazálech přes 40 J na den,
což se mi zdá neskutečně hodně ,zdá se mi,že i když zvyšujeme,tak
to nemá až takový přínos na dobré glykémie ,ale profesor mi tvrdil,že při
pubertě opravdu může být spotřeba velká, až 1 J inzulínu na 1 kg váhy,
což by u nás dá se říct odpovídalo.
Stále jenom přidáváme,chvilku to jde a potom zase jsou glykémie vysoké,
každou chvíli je nějaká nemoc a to zvyšování inzulínů už nestačíme dát
zpátky na nižší dávky.
P.doktorko,prosím vás,jak se pozná přeinzulínování ?
I kydž Hanča má jak dlouho vysoké glykémie,tak žádné ketony v moči
téměř nemá,takže podle mě je inzulínu dost .
Včera konečně dobrala ATB,ráno měla 8,v poledne 7,2,večer 14 a najednou před spaním opět 29,od 19 hod.seděla nad učeníma dopisovala sešity,tak jestli je možné,že ty veškeré vysoké glykémie nemůže mít tím věčným nervováním.
Já už opravdu nevím v čem hledat zakopaného psa a sama si snad
vymýšlím různé příčiny.

stř 21. říj 2009 16:30:26
Odpovědět s citací
Haňoure,samé dobré zprávy.
Docela jste mne s dotazem zaskočila,myslím,že domácí "bilirubinometr" není na trhu,není to tak klíčový parametr,jako glykémie.

Růženko,dobře,že jste doma,v nemocnici by to psychiku moc nezvedlo.
V pubertě se opravdu potřeba insulinu může astronomicky navyšovat,u Vás musíte brát v potaz přidruženou chorobu a medikaci.
Přeinsulinování většinou u pacientů vypadá tak,že dávky insulinu u dospělých jsou třeba 60- 80-100j/den,glykémie 10-20, váha stoupá,gly Hgb také .Myslím,že to není Váš případ,platí výše uvedené.
Navíc glykémie je bohužel tak ciltivý parametr,že stres nad ulohami ji může zvedat.Zase je to individuální,někdo by nehnul brvou natož glykémií,Hanča,jak už jsem psala je hodně citlivá na vše,počasí,nemoc,stres..
Pokud to lze,berte to nyní v pubertě jako přechodnou záležitost,jistě Vám zde na foru potvrdí,že je tu spousta diabetiků,kteří měli špatné glykémie v mládí,pak se to upravilo a bez vážnějších následků..
Vím,že děláte maximum..
D.Samková

čtv 22. říj 2009 12:30:07

Odpovědět s citací
p.doktorko
velice vám děkuji za odpověď,
je pravda,že její váha jde dost nahoru,je z toho dost nešťastná,
Gh také je stále horší,celková dávka inzulínu je teď také téměř 55 j,
už sám profesor říkal,že je přeinzulínovaná,že ho má hodně,ale nějaký návod jak dávky snížit neřekl,
jak snížím bazál tak má vysoko stále,takže asi teď při tom všem je opravdu
potřeba inzulínu hodně.

čtv 22. říj 2009 16:24:58
Odpovědět s citací
Hodně lidí říká, že je jedno, jestli je bilirubin 30 nebo 55, ale když měl Martínek těch 55 - byl fakt dost unavený, bříško bolelo víc a bylo mu na zvracení, a byl zažloutlej. Tak si s manželem říkáme, co udělat, aby to znovu nenastalo, kdyby existoval "bilimetr" při prvním příznaku - změřit a třeba zvýšit opatření /ikdyž dietu dodržujeme stále/. Je to asi fantazie, ale když dítěti není dobře, tak asi všechny rodiče hledají co by pomohlo.
Martínek navíc chodí do sportovní školy, zatím si vůbec netroufáme ho dát ani na tělocvik, a ani on se na to necítí. Trenéři jsou trpěliví, ale počítají každý kus:-)

Čekáme ještě na termín na gastroskopii. Dostali jsme nabídku, že by se to mohlo udělat za hospitalizace. Netušila jsme, že se děti před tímto výkonem mohou hospitalizovat? Zatím jsme domluvení na ambulantním výkonu, ale vrtá mi to hlavou, jestli by nebyla lepší ta nemocnice.

pát 23. říj 2009 7:45:00
Odpovědět s citací
Ono Růženko,ve Vašem případě každá rada drahá.
Jinak se postupuje u člověka,který nemá přídatná onemocnění a jinak u Hanči,kde její masivní imuno terapie je sama o sobě insulinorezistentní..
Většinou se bohužel konstatuje,že to tak je..Já bych ale ještě sázela na na vyšší potřebu insulinu při pubertě,pak se to upraví..
Basál bych ta této situace nesnižovala..

Haňoure,veškeré výkony se dají dělat za hospitalizace,když je k tomu důvod.Nebudou Martínkovi dělat náhodou ERCP?? To je vyšetření žlučových cest endoskopicky,přece jen stále ty zimnice a třesavky ..Nebo je to opravdu jen gastroskopie..
Ale spíše jak se cítíte,dá se to zvládnout ambulantně..
D.Samková

pát 23. říj 2009 14:26:01

Odpovědět s citací
p.doktorko,
ještě jednou vám moc děkuji za odpověď,jste zlatý člověk.

pát 23. říj 2009 17:45:55
Odpovědět s citací
Paní doktorko, děkuji za Vaši starostlivost, zeptám se.
Já vždycky vyjdu z ordinace a pak si vzpomenu, že jsem se chtěla ještě na tohle zeptat...
Paní doktorka vysvětlovala Martínkovi, že mu do žaludku pošlou malou kamerku, že jinak než pusinou to nejde......
Mají se ještě nabrat vzorky na helicobaktera, opravdu víc nevím, ale zjistím.
Děkuji

Růženko, u Dominika teď taky stoupla spotřeba inzulínu denně až na 60j, váží taky 60kg. Oproti tomu, kdy na konci srpna píchal pidi dávky.
Přisuzujeme to zase nějaké pubertální zmeně v organizmu :-), dál nepodává sportovní výkony, navýšili jsme jídlo a navíc se pořád placatí u počítače.
Hanča je taky ve složitým věku a navíc s ostatním onemocněním. Jak dopadly výsledky na borelii?

pát 23. říj 2009 20:20:59

Odpovědět s citací
Hani,
výsledky na borelii jsou negativní a jinak také nic špatného nenašli,
takže to byl jenom nějaký zánět v těle,který se snad přeléčil ATB,
asi to vážně bylo jenom od toho boláku na ruce, a také trochu se asi
teď na podzim rozjela artritida,je prý na to blbé období.
Včera už byli glykémie trochu nižší,dokonce v poledne 4,6,takže samozřejmě odpoledne už kontraregulační 26,a dokonce ráno vstala
s glykémií 5,2 a v poledne opět 4,tak už snižujeme bazály,protože po tak
dlouhé době vysokých glykémií si nemůžeme takhle nízké dovolit.
Tak snad chvíli zase bude lépe.

pát 23. říj 2009 20:37:41
Odpovědět s citací
Přeji pěkný večer,právě jsem narazila na Vaše disk.fórum a měla bych k Vám dotaz na právě čerstvé výsledky z revmatologie.Jelikož se léčím na Bechtěreva, beru léky a dlouho ještě budu, mám vždy obavy z jaterních i jiných výsledků. Prosím co znamenají tyto vybrané je u nich hvězdička a tak si myslím že nejsou úplně O.K. :S AST 0,52kat/l, B ERC 4,15, B HB 109g/l,B HCT 0,346,ERC(B) MCV 83,4, B PLT 263.Nevím jestli jsem to opsala správně.Pan doktor mi k tomu nic neřekl, tak to snad nebude tak špatné.A ještě dotaz jaký doplněk užívat na ochranu jater pokud možno bez předpisu.Moc děkuji za případnou odpověď.Míla

pát 23. říj 2009 21:09:49
Odpovědět s citací
Haňoure,tak bude asi obyčejná gastroskopie,to by se mělo zvládnout ambulantně,pokud by ale trvaly ty zimnice třesavku,možná bych zvážila to ERCP,na UZ břicha nemusí být nic vidět ..
Tak dejte vědět,kam to to vyšetření jdete??

Mílo,neuvádíte terapii,kterou na m.Bechtěrev užíváte..
V KO máte trochu pokles v krevním obraze,většinou patří k obrazu anemie chronických chorob,jako m.B. je..
Bez bližší znalosti věci ale nemohu být konkretní..
AST je hraniční,ale záleží na referenčních hodnotách laboratoře,kde Vám ty testy dělaly..
Flavobion je bez předpisu..
D.Samková

ned 25. říj 2009 7:29:41
Odpovědět s citací
Pokud budou mít v Havl. Brodě malou sondičku, tak půjdeme tam. Jinak nás paní doktorka objedná do Motola.

Ještě se dodělalo EEG, výsledek opisuji: věku odpovídající pozadí grafu, jen více artef. složky, bez ložisk. abnormality a epi Ge.
Ale prý existuje vzácná forma tzv. biliární migrény - čemuž by prý odpovídaly ty Marťovy problémy /bolesti hlavy, zimnice, bolesti bříška/, touto migrénou ale většinou trpí dospěláci.
Zatím je bez antimigrenik, samozřejmě, kdyby bylo potřeba, tak se nasadí třeba Algifen nebo Nimesil.

úte 27. říj 2009 8:29:21
Odpovědět s citací
Haňoure,budu moc držet palce a dejte vědět.
D.Samková

úte 27. říj 2009 13:10:24
Odpovědět s citací
Dobrý den, dnes jsem byla na gynekologii, v pátek mi brali krev a dnes mi sestra řekla, že pošle mé obvodní doporučení na jaterní testy. co to znamena? Mám špatné výsledky? vždyt mi jaterní testy dělali v ten pátekk jak brali tu krev, né? Děkuji

úte 27. říj 2009 13:45:46

Odpovědět s citací
Dobrý den paní doktorko,
tak jsem zkoušela nějak můj problém vyřešit s MUDr na kardiologii. Zmínila jsem se o ERCP. Bohužel paní doktorka se striktně drží toho co je psáno, je dáno. Takže pokud na sonu nic není, nebude se to dál řešit.... Může to být i jiný problém někde v tráv. traktu, ovšem jaký, jsem se nedozvěděla. Když by se ty akutní problémy opakovaly pošle mě na kolonoskopii, snad by mohlo jít i o Helicobacter....
Teď byla velká krev, tak jsem sestru poprosila,aby mi v žádance zaškrtla i CRP a leuko a vše bylo už v normě. Akorát byla zvýšená kys. močová, řádově o několik desítek.Snad to nic neznamená.....
Celkově už je mi líp, takové to různé kručení, škroutání a různé pazvuky ze žaludku a střev se už neozývají. Držím ale žlučníkovou dietu, bez ní by to, myslím, bylo mnohem horší. Občas to po něčem mastnějším zabolí,ale zatím to zvládám bez Algifenu. Někdy cítím i trochu másla, včera to bylo po půlce hermelínu. Na nic smaženého nebo vajíčka si zatím netroufám.......
Občas si zobnu lecitin a Mg, vit. B beru kvůli homocysteinu taky. Snad to dělám dobře, má to prý žluč udržovat v tekutějším stavu.
Děkuji, jak tu všem pomáháte.
Aneta

úte 27. říj 2009 20:53:36
Odpovědět s citací
Paní doktorko, k naší korespondenci cca 26.8., postřehla jsem Vaše slovo VĚTŠINOU, do svého dotazu jsem ho též zahrnula. Ale i tak bych byla nerada, aby se tito lidé automaticky spojovali s nemocemi jako je HIV, hepatitdy všeho druhu. Při B se očkouje již v přípravné fázi, částečně by mělo pokrýt i C, dnešní pacienti již nepobírají tolik transfuzí, máme k dispozici erytropoetin (přítel dostává nově Mirceru), pokud se ještě vyskytují z dob minulých tito rizikoví pacienti, mají vlastní dialyzátory. Za přítele už osud rozhodl, nyní jedině HD, ale díky skvělému personálu nepřestal žít aktivně, nemusel zůstat doma, prostě má svojí mateřskou HD, která jej "vede" a každý týden tzv. rekreační HD v jiném středisku. Jak vidíme, většina zdravotníků, kteří se starají o dialyzované pacienty, se těší, když vidí aktivního, pracujícího/studujícího pacienta a vychází jim maximálně vstříc. Na čekací listině zatím není, snad brzy.
Já s cukrovkou chci žít též naplno, ne se pouze nechat deptat vším možným i nemožným.
My se nevzdáváme a lítost nechceme:-) Každý to ale neunese. to je jasné.
Mějte se hezky, ať se Vám všechny problémy vyhýbají.

čtv 29. říj 2009 13:47:24
Odpovědět s citací
Paní doktorko,
tak máme za sebou gastroskopii, Martínek byl fakt moc šikovnej a statečnej. Helicobakter je negativní. Tak budeme pátrat dál, co způsobuje jeho problémy. Máme zkusit vysadit mléko. Což nebude problém, protože od minulýcho týdne má Marťa virozu s oparama i aftama, boulema na krku a teplotama - herpetickou virozu. Takže kromě čaje brčkem nic nedostane do pusinky. Kdyby už neprodělal neštovice, řekla bych, že je má, je chudáček v obličeji celej slitej.
Po zaléčení uvidíme jak budou vypadat jaterní testy. Ale asi nic moc :-(

Děkuji za Vaši podporu a ochotu nám tu stále něco vysvětlovat.
Hanka

stř 18. lis 2009 17:27:32
Odpovědět s citací
Haňoure,jsem ráda,že to máte za sebou.
Jen od čeho jsou stále ty potíže,že..Mám pocit,že někde je něco schovaného,proto ty teploty,třesavky..
No a teď si užíváte s herpes virizou,doufám,že to brzy překonáte..
A jaký bude nyní postup??
D.Samková

čtv 19. lis 2009 13:04:51
Odpovědět s citací
Doléčit herpes virozu,/už se nové opary nevysévají i Martínek pomalu začíná jíst tekutu stravu/,
na pár týdnů vysadit pouze mléko. Pak se uvidí.

Dnes jsme byli na odběrech a kupodivu je bilirubin na krásných 19. Co vyšlo dnes je vše v pořádku, ostatní výsledky budou v po. nebo za týden. Očekávalo se, že díky viroze bude bilirubin vysoko. Je možné, že je bilirubin tak pěkný díky tomu, že Marťa nejedl, jen pil?
Asi bude hlídání blilirubinu pro nás stejná věda jako DM u staršího syna. Taky si dělá co chce :-)

pát 20. lis 2009 18:54:19
Odpovědět s citací
Paní doktorko, zase se na Vás obracím o radu.
Stále nemáme doléčenou herp. virozu, zdá se mi to už dlouho, a začínáme být doma nervozní. Opary znovu začínají zahnisávat, tak jsme se vrátili k mastičce Herpesin. Uzliny na krčku jsou tady pořád stejně zduřené a bolestivé na dotek. dneska se mi i zdá, že má nateklou tvářovou část až po krk.
Jinak je Martínek bez rýmy, teplot, kašel taky nemá, do školy už 3 týden taky nechodí. Vysledky mononukleoza negativní.
Přiznám se, že se mi nechce ho vodit k lékaři, když se to hemží chřipkou....

úte 01. pro 2009 9:15:08
Odpovědět s citací
Hanko,těžko tedy radit na dálku,když to nevidím na vlastní oči.
Herpesin jistě není špatná volba,ale je zvláštní,že to opět začíná hnisat.
Asi bych raději vyrazila na kontrolu,třeba zavolejte dopředu a vemou Vás přednostně nebo stranou od ostatních infekčních pacientů..
D.Samková

úte 01. pro 2009 13:07:19

Odpovědět s citací
Hani,
když ti napíši,že naše Hanča má opary téměř stále,tak řekneš,že jsem blázen,že si snad stále vymýšlíme,ale vyzkoušeli jsme už zpoustu mastiček a nejvíce nám pomáhá Vectavir a vůbec nejlepší je ta fialová
vodička,co se používá dětem do pusinky,genciálka,nebo tak nějak,
to si pomaže jenom když je doma a dobře to přisychá a desinfikuje.

úte 01. pro 2009 17:03:29
Odpovědět s citací
Paní doktorko, dala jsem na Vaši radu a moc, moc děkuji. Ve stěrech z hnisu byl nakonec zlatý stafilokok, tak to zkusíme zaléčit Biseptolem.
Dnes hlásí i Dominik, že má prasklé koutky, tak doufám, že nedošlo nebo nedojde k přenosu.

stř 02. pro 2009 14:15:23
Odpovědět s citací
Hanko,to jsem sama ráda,že jste tam byli..
Mastičkou byste akorát setřeli příznaky,slafylokok se sám nevyléčí,ještě by se to mohlo více rozšířít,pak jsou z toho ošklivé plošné léze na kůži..
U Dominika bych zatím pod tlakem dávala B komplex,mastičku zatím ne..
D.Samková

čtv 03. pro 2009 14:23:28
Odpovědět s citací
Dobrý den,

poprosila bych o radu. Předminulý pátek a sobotu jsem měla následující potíže: průjem, nutkání na zvracení, křeče v břiše. Průjem zastaven živočišným uhlím, držela jsem dietu (rohlíky, rýže...) přesto křeče přetrvávaly, v neděli na pohotovosti naordinován algifen, dieta - předpoklad střevní viróza. Ten den ještě zvracení. Po algifenu místo ostré bolesti bolest tupá. Křeče pokračují, ale jsou mírnější. Pro silnou "nadmutost" espumisan - pomáhá. Postupně jsem se začala vracet k normálnímu jídelníčku, vysadila algifen. V neděli opět zhoršení. Opět nutkání na zvracení, křeče opět znatelnější, přidalo se píchání v pravém podžebří, lehce zvýšená teplota (37.2), kašel. V pondělí návštěva u praktika - podezření na žlučník, odběr krve a odeslána na chirurg. ambulanci, odtud na sono. Sono bez nálezu, pouze ojedinělé mezenter. uzliny. Výsledky krve:urea 4.4, kreatin 87.2, bilirubin 11 , ast 0,77, alt 1,46, gmt 0,32, amylasa 0,8, crp 0,087. Nutno dodat, že bolest v podžebří zmizela během druhého dne, taktéž teplota.
Nový náběr krve ve středu. Předepsány antibiotika (zinnat).
Páteční výsledky - hepat -ag,ab hbsag průkaz neg., antiHCV neg., antiHAV neg.. Odeslána na gynekologii pro podezření na zánět vaječníků (doktor to zdůvodnil tím, že zatímco předtím jsem měla bolestivé celé břicho nyní je bolestivé pouze v podbřišku). V současnosti křeče jen ojedinělé, břicho přesto sem tam zabolí.
Můžu se zeptat na váš názor, co se za tím může skrývat?
Díky Alena

pát 11. pro 2009 8:41:13
Odpovědět s citací
Aleno,také bych na prvním místě měla na mysli žlučník.
I když nemáte na UZ vidět kameny,i tak tzv.sludge/ bláto/,může dělat tyto potíže.Uvidíte,zda se zopakují po dietní chybě.
Při dalších náběrech zřejmě nastoupalo CRP,proto ty antibiotika. Gynekologické vyšetření jistě na místě,může to být slepé střevo,žaludeční vředy,diagnoza bolestí břicha je svízelná, na dálku horko těžko dělat závěry..
D.Samková

pát 11. pro 2009 17:58:26
Odpovědět s citací
Dobrý den panídoktorko, prosila bych o radu -

v listopadě jsem prodělala zápal plic, dodnes mám na plících stín a čekám na bronchoskopii. Protože mám stále nějaké problémy (měla jsem zvětšené uzliny, teď mám opar), bronchoskopie se odkládá a lékař mi odebral krev. Řekl mi, že prý mám všechno v normě, až na jaterní testy
GMT - 3,6. Pobolívá mě pod pravým žeberním obloukem. Lékař se k tomu nevyjádřil a já mám docela obavy. Prosím, poraďte mi, jestli existují nějaké léky, a jak je to vážné. Děkuji

stř 27. led 2010 10:57:15

Odpovědět s citací
Dobrý den panídoktorko, prosila bych o radu -

v listopadě jsem prodělala zápal plic, dodnes mám na plících stín a čekám na bronchoskopii. Protože mám stále nějaké problémy (měla jsem zvětšené uzliny, teď mám opar), bronchoskopie se odkládá a lékař mi odebral krev. Řekl mi, že prý mám všechno v normě, až na jaterní testy
GMT - 3,6. Pobolívá mě pod pravým žeberním obloukem. Lékař se k tomu nevyjádřil a já mám docela obavy. Prosím, poraďte mi, jestli existují nějaké léky, a jak je to vážné. Děkuji

stř 27. led 2010 11:35:27
Odpovědět s citací
Věro,už se budu opakovat,ale tzv.jaterní testy se skládají ze 4 hodnot / ALT,AST,GMT,ALP/,bilirubin,to je zaklád.Z jedné hodnoty se nedá určit charaketr obbtíží.Je nutno doplnit laboratoř,vyšetření na hepatitidy,UZ břicha,atd..pak lze dělat alespoň rámcové závěry.
D.Samková

stř 27. led 2010 13:12:05
Odpovědět s citací
Dobrý den,paní doktorko byl jsem nedávno darovat krev a zjistili mi zvýšené jaterní testy neuvedli mi přesné hodnoty,byl jsem o tom informován po telefonu,dosti trpim prujmi uz si ani nevzpominam kdy jsem mel tuhou stolici,nemuze to byt tim spojené.Nebo je to od nečeho jiného,prosím o radu.Děkuji a všem držím palce.

úte 02. úno 2010 13:45:09
Odpovědět s citací
Michale,pokud neznáte hodnoty,zda jsou zvýšené všechny JT nebo část,atd,nelze dělat závěry..
D.Samková

stř 03. úno 2010 12:49:43
Odpovědět s citací
Dobrý den. Mám problém a tak hledám informace. Jedná se o vysoké jaterní testy. Před půl rokem jsem byla na odběru kvůli nástupu do nemocnice,jednalo se o bandáž žaludku v Iscar. Tam mi bylo oznámeno že k zákroku nemůže dojít z důvodu, že mám ztukovatělá játra a tak mám zhubnout 10 kg. Toto jsem do 2 měsíců splnila,ale játra byla stále velká,tak že mám hubnout a shazovat dále. V té době jsem měla Bil. 14.5 , GMT 1,14 , Alp 2.17 , ALT 1,57. Bylo mi oznámeno že mám zvýšené jaterní testy.Toto vše v 7/2009. Následně jsem v celku rezignovala,protože jsem měla ginekologické problémy a tak jsem v 10/2009 byla na kiretáži.
Ke konci roku jsem měla velké a doposud trvající,bolesti v pravém podžebří,pocit na zvracení,bolesti do zad a pocity únavy. Před měsícem jsem byla na gastrologii, dnes mám výsledek GMT 9,7 , ALP 3,66 ALT 7,09. Nyní čekám na veškeré výsledky z krve, které budou za 5 týdnů, mimochodem tato doba mi přijde dost dlouhá.... Nevíte prosím kam se nasměrovat? Čím to může být? Nepiji,kouřím příležitostně,nikdy jsem nebrala žádný drogy, v poslední době jsem neměla žádná antibiotika. Ale, již pět let beru REMOOD 1x1, GASEC X, metformin 3x1( tento předepsán gynekologem,ale cukr mám v pořádku,přesný důvod neznám) ,přestala jsem ho brát a momentálně chci vysadit i Remood,protože už mi je z toho všeho strašně zle. Poradíte mi???
Předem moc děkuji a prosím pokud to půjde poslad odpověd i na můj mailik. Mirka

čtv 04. úno 2010 8:19:31
Odpovědět s citací
Dobrý den paní doktorko. Mám taky problém. V roce 2003 jsem po hormonální antikoncepci Pramino,kterou jsem brala 2 měsíce,skončila v nemocnici s hepatopatií,kterou mi prý způsobila právě HA. Bylo mi řečeno,že můžu zkusit brát po vyléčení jen nízkohormonální HA,ale reakce byla stejná,takže jsem HA vysadila a asi 2 roky chodila na internu na jaterní testy. Zhruba před 3 lety mi ale paní doktorka zjistila zvýšené leukocyty v průměru mezi 13-16 . Tuto hodnotu mám stabilně , 2 roky docházím na hematologii,kde se mi zatím bez výsledku snaží zjistit,z čeho to mám.Pak se objevily problémy se žlučníkem,opakované silné koliky a teď 12.1.2010 mi byl žlučník laparoskopicky odoperován.Zjistilo se,že v něm byl chronický zánět a kameny a doufali jsme,že se mi po vyjmutí upraví i krev a jaterní testy.Bohužel leukocyty mám nadále 13,5 ALT 2,20 (ale beru ostropestřec a hodnota mi klesla na 0,84) ALP 2,48 GMT 1,35 CRP 1,35 FW 74 a tyto hodnoty mám i když jsem kvůli nim brala před 3 týdny Abactal. Už jsem z toho docela vystresovaná,protože v podstatě po operaci,ale i dlouho před ní,kdy jsem ještě neměla problémy se žlučníkem,se mi objevily tyto problémy s jaterními testy a hlavně s těmi leukocyty.Chci se zeptat,jestli můžu nějakéma bylinkama nebo čímkoliv snížit leukocyty a popř.co může tuto zvýšenou hladinu způsobovat. Moc děkuji Hana K.

pát 12. úno 2010 0:40:47
Odpovědět s citací
Dobrý den. Trpím revmatoidní artritidou (4 roky )a proto užívám medrol. v souč. době 4 mg denně a donedávna aravu. Dlouhodobě ( 15 let ) mám zvýšené jaterní testy - přišlo se na to v souvislosti s helicobacter pilori, od té doby užívám esentiale forte 2 x denně ( flavobion nezabíral) gmt v poslední době ( 3 roky) jsem měl v rozmezí 1,2 - 1,8. Po velkém váhání mi byla předepsána arava vloni v květnu a velice mi pomohla. Každé 3 měsíce jsem absolvoval jaterní testy, které zůstávaly na stejných zvýšených hodnotách. Při jaterních testech v únoru se mi však hodnoty zvýšily - GMT 2,64, ALT 1,94, ast 1,06 kreatin 67. Byla mi vyřazena arava a ponechán poze medrol 4 mg. Z dalších léků poze esentiale, lagosa a caltrate. Léky na bolest od listopadu naštěstí nemusím užívat. Po čtrnácti dnech jsem byl opět na jaterních testech, a paní doktorka mi telefonicky sdělila, že testy jsou zatím špatné, abych navštívil gastroenterolga. Strvuji se dietně, ale tvrdá dieta jako po žloutence to není. Alkohol vůbec nepiji celou dobu RA. V pondělí se přihlásím ke gastr. ale ze skušennosti vím, že budu přijat až za poměrně dlouhou dobu. Mohla by jste mi paní doktorko doporučit , případně doplnit informace o jaterní dietě v mém případě?

sob 06. bře 2010 17:06:39

Odpovědět s citací
Petře,
naše dcera má též revmatoidní artritidu,také 4 roky,
přes 2 roky bere Metotrexát a přes rok je na biologické léčbě Enbrelem,
po začátku ji píchali kortikoidy a pak než dostala Enbrel jsme jezdili
každý měsíc na kapačky Solu-medrolu,
nyní co je na té biologické léčbě,tak se stav velice zlepšil,sice kolena
někdy dost bolí,ale bere si Ibobrufen,prozatím jsme ještě Medrol ještě nedali i když ho máme stále doma v zásobě.
Jaterní testy ji dělají též každé tři měsíce.
Ta Arava ,ti nepomohla ? Nebo naopak po ní se ti ty jaterní testy zvýšili ?

ned 07. bře 2010 10:44:44
Odpovědět s citací
Petře,sám jste si napověděl,že máte rezervy v dietě.
Můžete vyzkoušet ultrapřísnou JT jako po mononukleoze či hepatitis,myslím si,že k částečnému zlepšení hodnot může dojít,ale jaterní léze je už asi chronického rázu na vrub RA a její medikace.
D.Samková

ned 07. bře 2010 13:20:18
Odpovědět s citací
Paní doktorko,mám asi 15 let RA, od r.1994 beru MTX,protože se mi stav zhoršil,přidal mi doktor Aravu 20 mg každý den 1 tbl.Krevní obraz je v pořádku, ale jat. testy poskočily po 3 měsících užívání na alt 3,17ukat1, ast2,6 gmt 1,48ukat1.Asi bude třeba Aravu vysadit, ale ona mi pomáhá? Tu RA mám už III.st. Nekouřím, alkohol jen svátečně, dietu nedržím,ale nic nepřeháním. Essentiale mi doktor předepsal jen jednou,když jsem o to požádala,pak jsem si ještě jednou sama koupila,ale po krátkodobé dávce to asi neúčinkuje? prosím o radu, co s tím, aby se játra vylepšila? Děkuju a přeji všem a zvláště Vám hodně zdraví!!! DH

pon 15. bře 2010 14:16:47

Odpovědět s citací
Danka,
p.doktorka ti určitě velice dobře poradí, já akorát k tomu chci říct,
že moje dcera má také RA,bere jak MTX,tak má biologickou léčbu,
má Enbrel už víc než rok,ale vzhledem k tomu ,že je k tomu ještě diabetik,
tak dodržuje i dietu a teď si hlídá i tuky,tučné maso vůbec nejí,
pouze krůtí a kuřecí a vařím s malým množstvím tuku a pro nás dvě ještě dietně.
Co je moc dobré na játra je tvaroh,takže do jídelníčku hodně zařazujeme
brambory s tvarohem a dáme si to raději než řízek.
Možná,že by stačilo upravit jídelníček,hlavně vyloučit tuky a tučná jídla,
a jaterní testy by se zlepšili,sama podle dcery vím,že nám ta biologická léčba přinesla obrovské výsledky,než jsme ji dostali,tak bylo období,kdy už nemohla ani chodit.
Ale určitě se dá předpokládat,že na vrub samotné nemoci a její léčby,jak už psala p.doktorka můžou být problémy s játrama,takže co nejvíce
šetřit játra dietou a přidat k tomu nějaké doplňkové vitamíny na játra.

pon 15. bře 2010 16:17:12
Odpovědět s citací
Danko,Růžena už v podstatě odpověděla za mne.
Sama dg RA,zmíněná medikace může mít hepatotoxické účinky.
Dietu bych držela trvale,Essentiale bych také brala trvale,lze ještě nasadit Flavobion.
Nicméně jestliže došlo k takovému zhoršení po nové medikaci,je vhodná nyní častější kontrola JT,hodnoty které uvádíte jsou opravdu vysoké,může nastat situace ,že nová medikace pro Vás nebude vhodná.To je potřeba prokonzultovat s lékařem,který Vás po této stránce sleduje.
D.Samková

pon 15. bře 2010 17:35:11
Odpovědět s citací
Dobrý den,

měla bych malý dotaz. Můj přítel je pravidelným dárcem krve. Při poslední návštěvě mu, ale byly zjištěny zvýšené jaterní testy: ALT: 3,59 AST: 3,98
Vše ostatní má v normě, mohla bych se zeptat z čeho by to tak mohlo být a máme se vážně obávat??

Děkuji Martina Boková

úte 16. bře 2010 22:46:10
Odpovědět s citací
Dobrý den, mám problém ...a nevím v čem. Moje výsledky krve ALT 0,72,AST 0,44,triacylglycerol 9,96,cholesterol 6,31,HDL cholesterol 1,29,LDL cholesterol 2,94,index aterogenity K 3,9 , rizikový index-vyp.4,89,Ater index 2,3. Nepřejídám se, nejím nic tučného, prakticky nepiju alkohol , nekouřím, cvičím.Lékařka mi řekla at držím dietu.....ale nespecifikovala jakou,protože nám nevyšly jaterní testy. Na kontrolu mám přijít za 3 měsíce.Maminka zemřela na mozkovou mrtvici v 55 letech, mě je 51.Nejsem tlustá, jsem bývalý vrcholový sportovec, měřím 160 cm , vážím 65 kg.Jsem spíš svalový typ. Prosím o radu, jakého odborníka mám hledat.Děkuji

čtv 08. dub 2010 9:17:54
Odpovědět s citací
dobrý den,můžou léky depakine nebo zeldox ovlivnit hladinu ALT/GPT-na 2,38 , AST/GOT- na 2,43 ? mám syna 11 let a léky používá při poruše chování a autismu a ještě dotaz,zda ovlivní hladinu i stres? děkuji Světlana

sob 01. kvě 2010 10:56:08
Odpovědět s citací
Marcelo,myslím,že dietou nic zásadního nevylepšíte.
Určitě je nutné ji držet,ale Vašem případě,kdy máte kombinovanou poruchu lipidů,je nutná terapie,fibráty určitě pro vysoké TG,pokud se nedostanete při této terapii s chol pod 4.5,bude vhodné přidat i statiny .
Je vhodné, aby vás viděl internista,nejlépe lipidolog,ale není to podmínka..
Vzhledem k tomu,že Vaše maminka zemřela v nízkém věku,je zde jistě genetický potenciál a rozhodně byste měla být léčena.
D.Samková

sob 01. kvě 2010 12:01:46
Odpovědět s citací
Dobrý den, jsem 6 týdnů po laparoskopické operaci žlučníku, nechala jsem si udělat krevní rozbor s těmito výsledky, S-ALT/GPT 0,53 S-AST/GOT 0,43 S-celk.bilirubin 1,58 S-GMT 1,58. Mám jak před operací tak po šesti týdnech zvýšené GMT, ráda bych věděla jestli to může být tím žlučníkem a prosila bych o radu, čím to pokurýrovat.
Děkuji L.

pon 03. kvě 2010 11:50:15
Odpovědět s citací
Dobrý den paní doktorko, zcela náhodou jsem objevila tyto stránky a líbily se mi odpovědi i diskuse, prosím tedy i já o radu: před rokem a půl jsem byla na gastru (sonda OK), ale mám zvýšené hodnoty, teď po půl roce se zvýšily téměř dvojnásobně a předtím mírně klesaly: ALT 1.29, AST 1.4, GGT 3.43, ERC(B) 29, ERC(B) MCHC 318, S_GLC 6.5 (hyperglykemie - normální oGTT), alkohol piji sporadicky a v malé míře - niméně jsem byla poučena o abstinenci, nejím sladkosti a sladké - dietní opatření. Ve zprávě mám poškození jater polékově NSAIDs. Mám artrozu kyčlí a ramen - dyclofenak 100mg asi 2-3tabl. do měsíce, podle obtíží. Sníženou funkci štítné žlázy 1x denně Euthyrox 75mg, Detralex na křeč.žíly. V dětství jsem měla akutní zánět jater a mírně zvýšené testy stále. Mohlo by být příčinou těchto momentálních hodnot, protože se to snažím i sama sobě nějak vysvětlit. topení cca 6 týdnů dřevotřískou (přikládání ve sklepě) - tím myslím jestli mi mohla vzniknout nějaká toxicita? Ještě půjdu na sono břicha, ale před tím půl rokem bylo vše i žlučové cesty OK. Děkuji za odpověď. Zdraví Míla

čtv 13. kvě 2010 19:00:01
Odpovědět s citací
Miluše,dřevotříska=formaldehyd,takže fajn bezva pošušňáníčko,ale jestli to má vliv na játra?Možný to je

čtv 13. kvě 2010 21:09:11
Odpovědět s citací
Dobrý den, před týdnem jsem byla na krevních testech a z výsledků vyšlo, že mám zvýšenou pouze AST - 2,31. Ostatní výsledky jsou v pořádku, vše je na nízkých hodnotách. Nikdo mi přesněji nechce říct, co by to mohlo být. snad AST ze svalů ?? nějaká autoimunita ? Je mi 22, nikdy jsem vážně nestonala.
Děkuji za odpověď,

úte 18. kvě 2010 15:48:41
Odpovědět s citací
Dobrý den, prosím o odpověď, cca 15 let mám zvýšené JT, s hodnotou GMT kolem 4,(ostatní hodnoty mírně zvýšené, jen ALP kolem2-3) asi 5 let jsem naprosto abstinovala, bez změny na GMT, (ostatní příčiny - žloutenky,atd vyloučeny, při biopsii dg setatóza jater), nakonec po operaci žlučníku s kamenama se během dvou let JT zlepšily, ale nikdy ne na normální hodnoty. V současné době mě pobolívá v pravém podžebří (žlučník nemám 7 let) a JT jsou:bilirubin 21,2; ALP 4,44; AST 1,15; ALT 1,93; GMT 12,80. Alkohol piji, ale nijak nadměrně (i když to je relativní) - 2-3x týdně cca 4 dcl vína, tvrdý vůbec ne.
Podobné problémy má i moje matka a bratr s tím, že matka při GMT běžně kolem 5ti, nejméně 10 neměla ani rumovou pralinku, natožto jakýkoliv alkohol (samo,že jí to nikdo nevěří) a jakmile si teď dá třeba trochu piva nebo vína, tak se jí GMT několikanásobně zvýší.
Prosím o Váš názor, zatím jsem s tím nikde nebyla, zvýšené JT mi našel revmatolog a nijak se jimi nezabýval.
Děkuji, hezké léto,Anna

stř 14. črc 2010 13:53:24
Odpovědět s citací
Dobrý den, moje 21 letá dcera byla na preventivní prohlídce, po odběru krve nám bylo oznámeno,že má zvýšené jaterní testy ALT 5,66, AST 3,77, GMT 3,62 AP 2,9. V 5a půl letech prodělala cévní mozkovou mrtvici s resid pravostrannou hemiparesou. Užívá léky, ukončila úspěšně 1ročník vysoké školy, ale nevíme z čeho by takto zvýšené hodnoty měla, čekáme na vyjádření lékaře, má odjed na studijní pobyt do zahraničí.Co dělat.

Děkuji

pon 26. črc 2010 6:10:03
Odpovědět s citací
,91 prosim o zhodnoceni jaterniho testu a o radu co dal dekuji

pon 26. črc 2010 23:47:23
Odpovědět s citací
Renato,pokud léky užívá chronicky,předpokládám,že JT byly pravidelně kontrolovány.
Příčin vyšších testů může být celá řada,je nutno udělat náběry k vyloučení hepatitidy,EB virozy,to na prvním místě..
Určitě i sono břicha,to jen na úvod,uvidí se dle vysledků..
Jinak mrtvice není obvyklá v 5 letech,nevím,co je základní onemocnění,možná by se dala vysledovat i souvislost s tím..
D.Samková

úte 27. črc 2010 11:57:25
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další