Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
diabetické dítě v mŠ 
Autor Zpráva

Odpovědět s citací
Dobrý den, jsem učitelka v mš a nedávno byl u jednoho z mých žáků diagnostikován diabetes. Poradíte mi, co mám jako učitelka nejvíce sledovat a na co si mám dávat pozor. Jaké jsou zkušenosti se začleněním dětí do běžné třídy s 28 dětmi. Děkuji za radu.

stř 11. kvě 2011 21:22:44
Odpovědět s citací
Dítě podle mne nemá žádné omezení.Mám též dítě diabetika.Asi u takto malých dětí to budete muset sledovat jeho stav.A to tím,že si bude muset dítko měřit glykémii(resp.vy mu ji budete muset měřit).Pokud pojedete s dětma na výlet,bude muset jet jeden z rodičů s ním.Anebo dítě zůstane doma....nebo v jiné třídě. Jídlo (svačinky,oběd)vážit dle tabulek.A rodiče by vám měli poskytnout informace.Ale ti asi jsou z toho taky pěkně vylekaní.(vlastní zkušenost).Hlavně neztrácet dítě z dohledu.Jinak opravdu může dělat všechno,co ostatní,podle aktuálního stavu.

čtv 12. kvě 2011 7:02:09
Odpovědět s citací
Mám dítě s diabetem již dva roky ve školce na celý den, nyní předškolák. Hlavní je spolupráce s rodiči, chce si to s něma sednout třeba na jeden den a oni samy by Vám měli vysvětlit jestli budou něco po školce vyžadovat. Záleží také o jak staré dítko jde :-). Pokud dítko pozná, že mu není dobře, máte vyhráno. Důležité je mít kontakt s rodiči, jinak je vše OK, je to úplně normální dítě. My jsme koupili malému mobil, takže pokud se něco děje, paní učitelka nám volá. Na oběd tam chodím já nebo manžel píchnout inzulín a pokud jedou na výlet jen dopoledne, jede sám. Pokud na celý den, jede někdo s rodiny s ním. Nebojte se toho.
Má svačinu v jiný čas než ostatní, paní učitelka ho někdy na to zapomněla upozornit a tak jsme koupili hodinky, kde nastavíme čas a ony zazvoní. Dítě pak samo upozorní paní učitelku, že má svačinu, je to dobré hlavně když se jich střídá více.

čtv 12. kvě 2011 10:29:20

Odpovědět s citací
Petra, ja velmi velmi ocenujem vase zainteresovanie, je to uzasne a zriedkakedy sa s tym stretneme. Urcite by bolo vhodne, aby ste si precitala aspon skratene informacie a tejto chorobe od rodicov. Nasa asistentka, ked bol syn v skolke, dostala priamo knizku Abeceda diabetu, ale to myslim nie je nutne. Urcite by som sa nehanala na zaciatku do nejakej plnej opatery z vasej strany. U nas bolo velmi uzitocne, ze som ja ako matka mohla byt 2 mesiace dopoludnie pritomna v skolke. Do programu som samozrejme nezasahovala, a starala som sa len o syna a hlavne o jeho jedalny rezim. Ono to bolo i dobre v tom, ze som si sama vychytala rizikove veci, ako pobyt na zahrade, cas a organizaciu obeda (rozpis jedla som dodala vzdy dopredu podla jedalneho listku a vazenie jedla sme vychytali az tak po mesiaci, aby to neprekazalo vydaju ostatnym detom a nebol v tom zmatok), kde nechat "rychle" cukry pri hypoglykemii, aby boli po ruke... atd atd . Pani ucitelky si zvykli na novu situaciu tiez postupne, boli kludnejsie.
Zaklad je spolupraca s rodicom, on najlepsie vie, ako to vsetko vyriesit, a aby predal vsetky potrebne podrobne informacie ucitelke. A najst kompromis, aby to neprekazalo chodu triedy. Ak to nevyhovuje ucitelke, tak i pri sebevacsej snahe to nefunguje.
Na zaciatok je dolezite sa naucit reagovat hlavne na stav hypoglykemie u dietata. Idealne je, ak to rozpozna a nauci sa to oznamit ucitelke. To treba zareagovat okamzite, pokial rodic vyzaduje, tak ho zmerat na glykometry, a podat dohodnute mnozstvo rychlych cukrov. Pokial to dieta neciti, je to zlozitejsie. To je potreba ziskat od rodicov informacie, ako sa dieta v danej situacii chova (bledne, poti sa, je nervozne, uplakane, alebo naopak si niekam zalezie). Casto takto male deti v takej chvili absolutne nespolupracuju, neodpovedaju, jednoducho nevedia co sa deje, nemozu za to...
Samozrejme dodrzovat jedalny harmonogram dietata. Pokial je na perach, tak musi svacit o danej hodine podla kinetiky inzulinu, s tym sa neda nic robit. Syn mal svacinu odlozenu bokom, a vacsinou ju zjedol rychlo, aby mohol za detmi.
Pokial ste ochotni aplikovat inzulin dietatu sami, tak sa musite dohodnut s rodicmi ako to robit. Nasa asistentka to cvicila najprv na necisto na hubicke na umyvanie riadu :-).
Zlozenie jedla som vzdy riesila ja, skolka nic nepocitala. Zakupila som digitalnu vahu do kuchynky, kde sa mu jedlo navazilo.

Co sa tyka zaclenenia do kolektivu, malo by to byt bez problemov, ak sa im to vysvetli. U nas prebehlo sedenie v ramci kazdodenneho ranneho kruhu, kde bolo detom povedane, ze Max je chory, 9ma chore brusko, a musi brat injekcie. Musia to vziat ako nieco normalne. Ako ked niekto berie lieky na alergiu atd...Dalej prebehlo nieco ako "protigrova vychova", ze nie je injekcia ako injekcia. Inak ziadne problemy sme za 2 roky nezaznamenali.

čtv 12. kvě 2011 11:30:34
Odpovědět s citací
Přesně tak.Já mám dítko v první třídě a paní učitelka z toho taky byla nejdřív vedle.Ale pak si zvykla.Na výlety jezdím s ním.Sice syn ještě nepozá hypo,ale když náhodou je nějaká změna v chování,paní učitelka mi to třeba zavolá.Má sebou ve škole glukometr,jídlo má upravené podle školnícch přestávek.Na obědy ho chodím píchnout k jídelně a normálně dál funguje v družině.Tak se toho hlavně nebojte!!!Držím palce!A nebojte se o tom s kýmkoliv mluvit.Já jsem ve sdružení rodičů diab.dětí a dostali jsme plno brožurek a chytrých prospektů,tak sem to nakopírovala a rozdala po škole i do školky.Existuje plno informací.

čtv 12. kvě 2011 11:39:07

Jméno: Kamil
Odpovědět s citací
Petra - myslím, že by nebylo na škodu se podívat na to co sepsala Klárka.

http://www.aidia.cz/wp-content/uploads/2011/01/2d-school.pdf

je tam pár informací jak pracovat s dětmi s DM1. A pak určitě pohovor s rodiči.

Klárko snad se nebudeš zlobit, že jsem tu dal tento odkaz. :-)

DM1 - 3/2010 od 2/2011 na IP AC Combo

od 6/2016 na IP AC Insight

čtv 12. kvě 2011 13:26:24

Odpovědět s citací
Kamile, určitě se nezlobím :-)

Petro, určitě se toho nebojte. Oceňuji váš proaktivní přístup, kéž by se takto zajímalo více pedagogů...
Hlavní věci, které budete s rodiči dítěte pravděpodobně řešit, je jídlo - dítě bude svačit a obědvat každý den v určený čas. Jestli bude mít jídlo vlastní, bude jíst normálně s dětmi a jídlo odhadovat nebo se do školky koupí váha a jídlo se mu bude vážit, to je už na domluvě s rodiči. Stejně tak píchání insulinu...

Ovšem bude dobré, abyste se naučila dítěti měřit glykémii glukometrem, který bude mít pořád u sebe. Je to velmi jednoduché a bude se to hodit v případě hypoglykémie.

Menší děti na sobě hypoglykémii poznat nemusí, ale okolí časem může vysledovat pro dítě typické příznaky - př. že je najednou hyperaktivní nebo naopak unavené, klepou se mu ruce atd. Pro případ hypoglykémie je potřeba dítěti dát nějaké rychlé sacharidy, ideální je např. sladké pitíčko, džusík - děti většinou nemají problém s tím, že by jej nechtěly :-) Je dobré jej s sebou nosit i na procházky - při pohybu se může hypoglykémie vyskytnout častěji.

Abeceda diabetu je skvělá příručka - určitě ji budou rodiče znát a i když číst ji celou pro vás není důležité, možná se bude hodit okopírovat stránky týkající se témat, které s rodiči budete ohledně diabetu probírat - př. co dělat při hypoglykémii - to je asi to hlavní, akutní :)

Jinak jsou diaděti jako ostatní a mohou se účastnit všech aktivit jako zdravé děti. Co se týče různých oslav a bonbónků, Mikuláše a jiných příležitostí, kdy děti dostávají různé jídlo, je fajn se domluvit předem s rodiči, jestli může jejich diadítě dostat také (většinou 1 bonbón nebo kousek čokolády nebývá problém, např. jako součást dopol.svačiny), nebo jestli pro něj bude raději připravena jiná "odměna" :-)

čtv 12. kvě 2011 13:42:47

Odpovědět s citací
Urcite najvacsiu cast informacii poskytnu rodicia. Ja myslim, ze je namieste sa pytat na cokolvek, co budete potrebovat. Nam diarodicom tiez obcas nedochadza, ze my suvislosti s chorobou naseho dietata pozname ale inym mozu byt absolutne nejasne. Majte s nimi trpezlivost :-), ono pokial su v zaciatkoch, tak budu tiez tapat a hladat to optimalne riesenie.
Zmerat glykemiu glukometrom skutocne nie je zlozite. K tomu mnohe deticky to bravurne zvladaju sami, pripadne za asistencie dospeleho.
Pri celodennych vyletoch by som urcite doporucila doprovod rodica. TIez som odnosila na rukach vlani svojho prvacka na skole v prirode, ked mal hypo, aby cely pochod deti nestal 20 minut niekde na silnici.

čtv 12. kvě 2011 13:52:58
Odpovědět s citací
Taky velmi oceňuji, že se jako pedagogická pracovnice zajímate o tuto nemoc.

Hlavní je se toho nebát.

Měla jsem diabetické dítě ve školce a druhé jde od září.....

My jsme si s pí. učitelkama promluvili co a jak, a dále jsem jim hlavní body sepsala. Také jsem sepsala nejpoužívanější jídla, (váha/jednotky), ale postupně se to u nás vyvrbilo tak, že paní učitelky hlídali svačinu, ale oběd dostával honzík stejně jako ostatní.
Na vycházky brali paní učitelky pro jistotu sušenky, a pití. Honzík měl to štěstí, že na sobě hypo poznal.
Pokud by vám rodiče chtěli nechat glukometr ve školce, tak se toho nebojte, je to snadná obsluha a dle toho bezpečně poznáte zda se něco děje nebo ne.
Pokud by dítě ve školce spalo i po obědě, tak doporučuji si jej ohlídat zda sní celý oběd. A pokud by náhodou nesnědl, tak mu dát něco na dojedení. Nejspíš se domluvit s rodiči. U nás byla dohoda taková, že pokud Honza nesnědl oběd, tak mu dát pečivo a nebo pokud měli ovoce či jogurt , tak si to mohl sníh hned. Jinak si nosil ovoce a jogurty domů.
Jo a ještě k těm vánocům a velikonocům. U nás to fungovalo tak, že dostával normálně balíčky jako ostatní děti, ale nerozdělával jej, dokud jsem se nepodívala co v tom je. Pokud tam bylo něco opravdu nevhodného, tak jsem to s ním vyměnila za něco co mohl. A ještě jsme dávali do školky bombony bez cukru, právě pro tyto případy, že si místo toho vzal svůj bombonek a nebo když děti nosily bombony k narozeninám, tak si vzal ten svůj a ten co dostal mi nechal na zkontrolování při odchodu domů.
A samozřejmě pokud byl problém (u nás za celou dobu 2,5 roku snad jen 2x), tak paní učitelky volali, aby se ujistili jestli situaci zvládli dobře.

Zvládnete to! Lucka Z.

čtv 12. kvě 2011 19:16:42
Odpovědět s citací
Všem děkuji za uklidňující odpovědi!!!! Vaše zkušenosti jsou pro mě velmi cenné. Petra

úte 17. kvě 2011 13:05:24

Odpovědět s citací
dobrý den, protože ostatní rodiče napsali již téměř vše, jen bych Vám chtěla napsat, že Váš přístup je moooc hezký. Škoda, že takových lidiček jako Vy v mateřských školkách a i školách není více. Mé kamarádce totiž nechtěli dítě s diabetem do školky vůbec vzít a i ve škole s laxním přístupem učitelky hodně bojovala.

stř 18. kvě 2011 14:09:42
Odpovědět s citací
My sme neměli ve škole s učitelkou nejmenší problém.Naše učitelka z toho sice byla trochu vykulená,ale zajímá se o to.Trošku jsme ji proškolili........A syn sám už ví co a jak,tak je celkem bez starosti.

stř 18. kvě 2011 19:39:51

Odpovědět s citací
len mozno taka prakticka poznamka: myslim, ze je potrebne v pripade hypoglykemie vzdy zmerat glykemiu, aby bolo jasne , ako sa zachovat. Aspon z nasich skusenosti je rozdiel medzi davkou podanych rychlych cukrov pri hypo 3.4 a hypo 2.4 (nedajboze nizsie).

čtv 19. kvě 2011 8:59:15

Odpovědět s citací
to určitě. taky proto, že někdy mohou být symptomy hypoglykémie a hyper podobné, zvlášť třeba v létě, kdy je vedro...
pokud to jde, je rozhodně lepší glykémii přeměřit. ale v případě pochybností a nemožnosti přeměřit glykémii je lepší sacharidy podat hned :)

čtv 19. kvě 2011 12:30:35
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 14 ]