Plantur21

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Jaterní testy 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Dobrý den, ráda bych se zeptala, moje mamka ( 43 let )prodělala 8hod prochladnutí, otřes mozku. Proto jí ted dělali různé testy, má oteklé prsty u nohou a ty jí už přes týden neustále brní a také zvýšené jaterní testy a to na 1,6 (jí vcelku zdravě, téměř nepije). Nevíte, prosím, o tom jak testy snížit? Jak moc jsou vysoké, myslím, jak moc jsou játra nemocná? Byla bych Vám moc vděčná za odpověď. Děkuju Šárka

čtv 21. úno 2008 21:25:32

Odpovědět s citací
Šárko, jaterní testy je poměrně široký pojem, ale předpokládám, že máš na mysli základní enzymy AST, ALT. Hodnota 1.6ukat/l je asi dvojnásobná oproti horní hranici normy. Jejich zvýšení se může projevit i při jiných onemocněních než jater, např. svalstva. K bližšímu určení zřejmě budou třeba další upřesňující onemocnění.
Držím pěsti, H.

čtv 21. úno 2008 21:43:03
Odpovědět s citací
Dobrý den, já jsem bohužel prodělal mononukleozu a mám jjaterní testy 1, 7 a jsou zvysene... neni to tak hrozne, ale ani moc dobre.... je nekolik pripravku na podporu jater. Můžu jmenovat třeba Lagosu nebo Esenciale forte N, které jsou pouze na lékařský předpis. Tyto léky jsou bylinného původu,které játra pomáhají uzdravovat. Důležité je dodržovat také dietu. Podpůrným prostředkem může také býti čaj Detoxinal, který se dá koupiit v lékarně.
Pro bližší informace se na mě můžete kdykoliv obrátit:)
Petr

stř 05. bře 2008 22:40:38
Odpovědět s citací
Essencial Forte je i bez předpisu.

čtv 06. bře 2008 7:58:50
Odpovědět s citací
Mám bilirubin 72 a doktoři nevědí od čeho. Máte s tak vysokou hladinou někdo nějaké zkušenosti.
Děkuji za odpovědi.

čtv 27. bře 2008 12:39:10
Odpovědět s citací
Když měla moje dcera o prázdninách mononukleózu, tak musel její kluk na vyšetření a při tom zjistili, že má taky trvale vyšší bilirubin. Prý to ale ničemu nevadí.

čtv 27. bře 2008 12:43:38
Odpovědět s citací
Jé Lído, já ho mám taky zvýšený! Mám být 0-20 a mi se pohybuje v posledních letech 20-40, spíš 29 nejčastěji. Je to tzv. gilbertův syndrom, kdybys to chtěla googlovat:-)

Já teda s tím mám jediný malý problémek a to, že když jsem hóódně unavená (vylezu na Lysou atp) tak mám črevný gesicht a na něm žluté fleky, vypadám dost hrozně, ale takhle se unavím max. 1 za rok, mám se ráda:-) Jo a tayk s tím mlže souviset můj další malý problém a to že mi na rukách raší na prudkém slunku vyrážka - to mi zas vyřeší kvalitní krém 30.

čtv 27. bře 2008 13:00:59
Odpovědět s citací
Jo, Gilbertův syndrom, když jsi to napsala, tak jsem si vzpomněla, že o tom mluvil. A je fakt, že takový trochu do žluta. A není to národností.

čtv 27. bře 2008 14:02:09
Odpovědět s citací
tak ho pozdrav kolegu a řekni mu, že mu nebudou chtít dát hormonální antikoncepci jako kdysi mi:-)))))))

čtv 27. bře 2008 15:14:33
Odpovědět s citací
Tak to má teda pech:-)

čtv 27. bře 2008 15:27:20
Odpovědět s citací
mam dotaz,jak dlouho budu cekat na vysledek jaternich testu u obvodni doktorky? dekuji za odpoved

úte 13. kvě 2008 15:32:55
Odpovědět s citací
to asi záleží jak kde.Já byla v pátek na krvy na obvodě a v pondělí už měli výsledky.

úte 13. kvě 2008 16:29:05
Odpovědět s citací
maminka 62 let,zjistily jí zvyšené jaterní testy a neví si s ní rady,ptaly se jí jestli nebyla v zahraničí ale není tomu tak,nikdy s tím neměla žádný problém,asi před rokem brala antikoncepci ze zdravotních důvodů proti návalům,jaterní testy měla vždy prý v normě ,má vysoký tlak,léčí se na srdce,má poslední dobou brnění od ramena ruky až po prsty na ruce,nikdo si s ní neví rady ,chodila i na rehabilitací ale bez výsledně ,proč nebo jaký může být důvod zvýšené jaterní testy ,děkuji za odpověd

sob 31. kvě 2008 18:53:28
Odpovědět s citací
Iveto,důvodů zvýšených jaterních testů je velká spousta.
Laboratorně nutno nabrat panel hepatitid / žloutenek/, dále EBV viroza,CMV,to by bylo z těch nejčastějších infekčních možností.
Další laboratorní testy / cholinesteraza,amoniak,AFP,onkomarkery/, to už je ale moc podrobné.
Určitě sono břicha,k ověření struktury tkáně a vyloučení ložiskového procesu.
Antikoncepce i léky na tlak moho zvýšit jatení testy, pozor i na léky snižující hladinu cholesterolu .
Pokud se léčí na srdce,vyšší JTmohou být i v rámci srdečního selhávání / zde vyšší zejména GMT,ALP/.
Doufám,že jsem Vás nezahltila,to je jen na úvod):
P.S.
Brnění ruky může a nemusí souviset.určitě rtg krční páteře a neurologické vyšetření,hladina hormonů štítné žlázy.
D.Samková

ned 01. čer 2008 7:06:18
Odpovědět s citací
Při JT mi byla zjištěna vyšší hodnota u GMT 1,43. Hodnota by měla být prý v mezích 0,2-0,72.Chtěla bych vědět čím to může být.Alkohol nepiji a drogy jsem nikdy nezkoušela. Děkuji za odpověď.

čtv 21. srp 2008 21:07:47
Odpovědět s citací
Anno,ostatní hodnoty jsou v pořádku / AST,ALT,ALP/?
Izolované zvýšení GMT je opravdu většinou s přísunem alkoholu,současně s vyšším ALP často známka obstrukce ve žlučových cestách.
Vhodné je ještě znát hladiny celkového a přímého bilirubinu,CRP...
D.Samková

pát 22. srp 2008 6:59:38
Odpovědět s citací
Děkuji za odpověď, ale abych vše uvedla na pravou míru proč mi byly dělány testy a to proto, že jsem doma zkolabovala. Z ničehonic jsem dostala silný průjem, bolesti do břicha a na toaletě jsem omdlívala, chtělo se mi hrozně zvracet, také sucho v puse, brnění na konečkách prstů asi 5 min. až nakonec musela být zavolána záchranná služba, která mě odvezla do nemocnice kde mi byly udělány rozbory. Samozřejmě po výsledcích už si mě tam nechali a to protože podle lékařky byly dost špatné.Při propuštění se mě ošetřující lékař ptal, zda jsem tak týden před kolapsem nebyla na nějaké oslavě a to z důvodu právě této vyšší hodnotě.Ale já vážně alkohol nepiju.Jinak v propouštěcí zprávě mám dále tyto hodnoty:AST 0.19,ALT 0.22,ALP 1.34, BILI/C 21,38. V předešlém dotazu také píšete, že zvýšené GMT může být v souvislosti srdečního selhávání. Zatím chodím na kontrolní odběry krve a to taktéž na odběry krevního obrazu, kdy výsledky byly v nemocnici taktéž špatné. Nyní bych ještě měla jít na nové kontrolní odběry JT a chtěla jsem se zeptat zda bych si neměla od svého ošetřující lékaře taktéž vyžádat vyšetření ohledně srdce.Děkuji moc za odpověď.

úte 26. srp 2008 18:28:44
Odpovědět s citací
Anno,jestliže byly jaterní testy zvýšené po předchozí střevní viroze,zatím bych s vyšetřením srdce vyčkala.
I těžká infekce může zvednout JT.
Předpokládám,že máte za sebou sono břicha,panel hepatitid,atd..
D.Samková

čtv 28. srp 2008 5:56:38
Odpovědět s citací
Paní doktorko děkuji za odpověď.žádné další vyšetření(sono břicha a to druhé co píšete vlastně nevím co obnáší)nebylo provedeno. Pokusím se domluvit s obvodním lékařem.Děkuji a přeji příjemný den.

čtv 28. srp 2008 16:58:44
Odpovědět s citací
Anno,panel hepatitid je vyšetření na protilátky proti žloutenkám A,B,C a slouží k určení jejich diagnozy.
D.Samková

pát 29. srp 2008 6:39:23
Odpovědět s citací
Dobrý den paní doktorko,chtěla jsem se zeptat ,zda u Gilbertova syndomu může být zvýšená hladina GMT,ostatní ALT,AST je v normě.Čekám na UZ břicha-mám nyní pocity tlaku v pravém podžebří a poslední dva týdny se necítím dobře,jsem unavená.Alkohol piji ,ale v omezené míře.Děkuji za odpověď.

stř 22. říj 2008 13:22:03
Odpovědět s citací
Milá DanieloV, rád bych Vám napsal též svůj názor. Zvýšení hladiny GMT nemůže být na vrub Gilbertova syndromu, u toho se jedná pouze o izolované zvýšení hladiny nekonjugovaného bilirubinu. Nevím, jaké jsou hodnoty jiných jaterních enzymů ALT, AST, ALP. Pokud máte potíže, je třeba pátrat dále, vyšetřiit panel hepatitid, UZV jater a žlučových cest... Mezi příčiny zvýšené hladiny GMT (ať již izolovaně či i dalších enzymů) patří mj. abusus alkoholu, některých léků (fenobarbital, fenytoin, acetaminofen, anabol. steroidy, aminopyrin, antikonvulsia, antithyreoidální léky, antirevmatika, thiazidová diuretika), kouření, obezita, ale i gravidita či nedostatečnost pravého srdce (zejména u starších jedinců). Někdy se příčina mírného zvýšení GMT neobjasní a nositele nijak neobtěžuje.
A ještě malá otázka na zavěr: co to znamená "alkohol pijji, ale v omezené míře"? To je široký pojem, pro každého jiná míra
S pozdravem dr. Exitus

stř 22. říj 2008 16:25:25
Odpovědět s citací
Danielo,dr.Exitus již nastínil vysvětlení.
Při Gilbertově sy bývají nejčastěji vyšší hladiny ALT,AST, GMT většinou v normě.Důvody vyššího GMT viz příspěvek dr Exita,při bolesti v pravém podžebří bych určitě myslela na onemocnění žlučníku a obstrukci ve žil.cestách,současně s GMT by byl vyšší i ALP...
D.Samková

čtv 23. říj 2008 8:49:51
Odpovědět s citací
Paní kolegyně Samková, dovolím si oponovat! Gilbertův syndrom je charakterizován výhradně pouze zvýšenou hladinou nekonjugovaného bilirubinu v důsledku snížené aktivity UDPglucuronosyltransferasy, hladiny jaterních enzymů bývají zcela v mezích normy- jde přeci o prehepatální typ ikteru, nikoliv hepatální, kdy by byly tangovány hepatocyty, došlo k poruše jejich integrity a uvolnění jaterních enzymů (jejich normální hladiny jsou přeci nutným přepodkladem pro dg. GS)! V dalším s Vámi souhlasím.
S pozdravem dr. Exitus

pát 24. říj 2008 8:41:26
Odpovědět s citací
Zní to blbě ale musím souhlasit s dr Exitem - já mám G.S. a přesně to mi bylo řečeno že to je výhradně zvýšená hladina bilirubinu, ač tomu rozumím jak koza petrželi:-) navíc nevím nakolik je to podstatné...
btw už mi ten G.S mizí, bo už mi je 27 a jmenuje se to juvenilní hyperb. :-)))

pát 24. říj 2008 8:59:57
Odpovědět s citací
Market, díky za souhlas):
S pozdravem Dr. Exitus

pát 24. říj 2008 9:09:36

Jméno: laco
Odpovědět s citací
Marki ... :o

pát 24. říj 2008 9:46:04

Odpovědět s citací
Paní dokorko, snad se nebudete moc zlobit, já také souhlasím s dr. Exitem a s Marki...
Marki, juvenilní ano, zejm. proto, že první příznaky se objevují u mladých jedinců, ale přetrvává často i v dospělosti. Jsou pro ni charakteristické období s normální hodnotou bili a při nějaké zátěži, stresu navýšení bili.Ale dle současných poznatků jde o zcela benigní afekci, spíše by vyšší hladina bili jakožto endogenního antioxidantu mohla působit protektivně v prevenci kardiovaskulárních chorob:-)
Hanina

pát 24. říj 2008 10:02:25
Odpovědět s citací
Marki,Hanino,dr.Exite, máte pravdu,já se v zápalu boje upsala a myslela na něco jiného!!
Díky za opravu,moc!!
D-Samková

sob 25. říj 2008 7:00:25

Odpovědět s citací
Paní doktorko, já byla přesvědčena, že jste se přepsala:-) Stává se mi to nejednou, píšu/myslím něco, přemýšlím už nad jiným:-) Hanina

sob 25. říj 2008 10:09:44
Odpovědět s citací
Paní doktorko Samková, rovněž jsem přesvědčen, že šlo o omyl. Ale raději jsem napsal svoje stanovisko, abychom nemátli čtenáře, přeci jen GS je docela častý.
S pozdravem dr. Exitus

sob 25. říj 2008 17:26:16
Odpovědět s citací
Přesně tak Hanino, hýbe se to. Rekord mám 38 a naposled už jsem "olizovala" normu (0-20), tedy 22 - proto ten stesk nad mládím :-) Ale asi už jsem fakt v poho, protož zrovna dnes jsem měla velkou fyz. zátěž, byla jsem rudá jak rak, ale už ne žlutý indián jak dřív...takže je to jasný, stárnu, mě neoblafneš :-)

sob 25. říj 2008 18:46:55
Odpovědět s citací
Marki, seš si tím jistá? Juvelnilní diabetes budeš mít i v šedesáti, ne?:-)

sob 25. říj 2008 19:05:24
Odpovědět s citací
:-) to je fakt, ale prý už tento název pro dm 1 vychází "z módy", to kvůli těm, co ji chytli po 40, že jich je prý o dost víc než se předpokládalo...moje prababi ji zrovna chytla až po 35. roce, no a já ve 25 :(

sob 25. říj 2008 21:26:23
Odpovědět s citací
Hanino,dr.Exite,tak díky za shovívavost!!
Marki,když máte vyšší bili,máte lehce opálený odstín a ten je trendy):
D.Samková

ned 26. říj 2008 7:10:44
Odpovědět s citací
Paní kolegyně, uvedl jsem záležitost GS na pravou míru, ale byl jsem si téměř jist, že takovou základní věc víte, že šlo jen o překlep, nedorozumění!;-)
S pozdravem dr. Exitus

ned 26. říj 2008 12:06:05

Odpovědět s citací
Marki, taky si někdy zastesknu jak bylo za mlada:-) Na straně druhé, přijdu si v řadě věcí stále jak dítě... Gilbert sy, u někoho opravdu s věkem vymizí, ale znám i lidi, u kterých i po 50 stále juvenilní hyperbilirubinémie je, asi jsou stále duchem mladí:-) Jinak, lepší být jak indián nebo rak než jak mě popsal pan dokrot bledá až prošedlá:-) Onehdy jsem zase byla zelená, takže bych byla také indián nebo spíše chameleon?
S tím DM to bylo, Rosauro, trefné:-) Jak píše Marki, dnes už by se neměl používat ani IDDM a NIDDM, ale T1DM a T2DM, mně se ovšem někdy zdá, že původnější označení (nejen DM) bylo jasnější, trefnější:-)
Hanina

úte 28. říj 2008 10:51:13
Odpovědět s citací

Vážení, na netu jsem objevila tuto zajímavou odpovědnu a doufám, že i já se dozvím, jak odstranit problém s GMT. Na začátek musím hned kostatovat, že tvrdý alkohol nepiji vůbec, mimřádně 1,- dcl červeného vína a ještě formou střiku 1x do měsíce i méně.

bilirb. 10,1, AST 0,43 ALT 0,52
GMT ...6,31...???
EKG klid i zátěž fyziologická křivka
TK 160/95 puls 56

glukoza 6,8, ......ale UA 379

jinak krevní obraz, biochemie všechny ukazatele v polovině mezi dolní a horní mezí.

Děkuji Věra

pon 12. led 2009 17:47:17
Odpovědět s citací
Dobrý den! Nedávno jsem byl poprvé darovat krev. Cca za týden jsem obdržel dopis z transfůzního odd. že mám lehce zvýšenou hodnotu jaterních testů ALT 1,48. Udávaná norma je do 0,67. Před transfůzí i po jsem neměl žádné zdravotní potíže (max. lehké nachlazení-rýma). Alkohol užívám velice zřídka( spíše vůbec). Nikdy jsem neměl potíže s játry a pod. Poraďte mi prosím, jakým způsobem můžu dostat hodnotu jater. testů do normálu, nejen kvůli darování krve, ale i pro svůj pocit klidu? Pomohla by změna jídelníčku, dieta, nebo nějaký léčivý produkt? Do teď jsem nikdy neřešil žádné problémové testy -jaterní a pod.Děkuji moc za odpověď Milan M.

pát 06. bře 2009 19:35:17
Odpovědět s citací
Dobrý den, potřeboval bych pomoci, ale nevím jak. Chodil jsem nějaký čas na darování krve, po asi 2 letech mi přišla zpráva, že mám zvýšený alt: 1.7 ikat/l a ž enesmím dávat půl roku krev, po čtyřech letech jsem zasšel na darování krve a kontrolní odběr my našel opět zvžšené JT ALT: 1,37 ukat/1, prosím co mám dělat, nechci k obvodov. doktorovi, můžete mi nějak poradit, hladina mi neklesla ani počtyřech letech...nevím co dělat, existují nějaké přípravky, nebo léky a z čeho to může být, alkohol vůbec neberu, děkuji za Vaši odpověď.....

čtv 16. dub 2009 22:53:30
Odpovědět s citací
můhou mít vliv jaterní testy na zhoršení sexuálního života?

čtv 16. dub 2009 22:54:28
Odpovědět s citací
Dobry den! Ja bych se chtel zeptat jestli nekdo vite v jakych rozmezich by se mely pohybovat vysledky JT u zdraveho cloveka a jestli zalezi teze na veku, protoze jsem musel znovu na JT kuli zvysenym hodnotam a kuli tomu ze jsou zvysene je mozne ze me nevezmou k hasicum...coz pokladam za blbost, ale bohuzel, tak bych chtel vedet normy pro JT. Cely zivot mam vse vpohode jen ted kdyz to potrebuju, tak se to po***e kuli nakemu nesmyslu...
Dekuji za pripadnou odpove, budu rad.

pon 27. dub 2009 14:15:41
Odpovědět s citací
Hynek: Jako komplexně teorii jaterních testů nerozumím, ale četl jsem (http://en.wikipedia.org/wiki/Alanine_transaminase), že můžeš mít zvýšenou hodnotu jaterních enzymů i třeba po nadměrném pohybu .. kdo by to čekal, že sport z tebe může udělat doměle "nemocného" člověka ;-). Jako vůbec bych se nedivil, kdyby ostatní měřené hodnoty JT byly stejně lehko ovlivnitelné jako hodnota ALT. Zkus jít na testy ještě jednou a týden před odběrem krve nejez moc tučná jídla, extrémně nesportuj, nepij alkohol, atd. a teoreticky (pokud jsi zdravý) by testy mohly vyjít dobře.

pon 27. dub 2009 16:15:37
Odpovědět s citací
Dobrý den, měla bych prosím dotaz asi zejména na paní doktorku:
Moje dcera, 14 let, včera jí byla diagnostikována mononukleóza, je hospitalizována a má docela zvýšené jaterní testy - ALT 8,22 a AST 4,45, momentálně je léčena kortikoidy. Chci se zeptat, zda mohu v této fázi léčby pomoci nějakými podpůrnými medikamenty (bylinky atd.) či nikoliv.

Toto fórum pročítám téměř denně, již deset let mám DM1, nyní na IP a opravdu hodně čerpám z vašich příspěvků.

Moc děkuji za reakce nejen paní doktorce.

Renáta

stř 13. kvě 2009 9:26:40
Odpovědět s citací
Moje dcera měla mononukleózu před dvěma lety, bylo jí tehdy 15. Taky byla v nemocnici a brala kortikoidy. Ty brala jen krátce při té hospitalizaci. Kromě toho brala asi tři měsíce Essencial Forte, to je podpůrný lék na játra. Něco jsem na něj doplácela, ještě existuje Flavobion a ten byl myslím bez doplatku. Ale to jste asi dostali taky. Z bylinek jsem jí koupila akorát čaj na játra, ale ten odmítala pít, prý je hrozně hořký. Za dva měsíce se jí testy vrálily do normálu a to je měla taky dost vysoké, jinak by jí do té nemocnice neposlali. Tak držím palce, ať má dcera taky jen takový lehčí průběh.

stř 13. kvě 2009 13:45:41
Odpovědět s citací
Lído děkuji za reakci, snad to bude brzy v pořádku.

čtv 14. kvě 2009 6:56:59
Odpovědět s citací
Raneto,je to jak psala Lída.
Kortikoidy se užívají u těžších průběhů mononukleozy,ke zklidnění imunintní reakce.
Velice je důležitý dlouhodobý šetřící režim,přísná dieta.Z podpůrných preparátů oba výše zmíněné.
Jaterní testy by se měly časem znormalizovat,po půl roce až roce běžný režim,záleží na průběhu.
Ať to dobře dopadne.
D.Samková

čtv 14. kvě 2009 8:38:28
Odpovědět s citací
Moc Vám děkuji paní doktorko, asi každá máma trochu "vyšiluje", když se jedná o její dítě.

Ještě jednou díky
Renáta

čtv 14. kvě 2009 9:04:27
Odpovědět s citací
Renato,není zač a dívám se,jaké pěkné jméno jsem Vám vymyslela,omlouvám se.
D.Samková

pát 15. kvě 2009 8:49:05
Odpovědět s citací
Paní doktorko, neomlouvejte se, nic se neděje, každý se někdy překlepne.

Ale divila byste se, jaká jména vymyslí rodiče pro své ratolesti. Pracuji jako matrikářka a někdy se nestačím divit.

Dnes ráno dělali dceři odběry, tak jsem zvědavá na výsledky. Vůbec nemám představu, jakým tempem mohou hodnoty ALT a AST po těch kortikoidech klesat.

Renáta

pon 18. kvě 2009 7:52:02
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další